Nar Çekirdeği Yağı

Soru cevaplarla NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Nar Çekirdeği Yağı Teknik Bilgileri

Botanik Adı: Punica Granatum

English Name: Pomegranate Seed Oil – Pomegranate Oil

Cas No: 84961-57-9

EINECS/ELINCS No‎: 284-646-0

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

Nar meyvesinin çekirdeklerinden, değişkenlik gösteren yöntemlerle elde edilen bitkisel yağa nar çekirdeği yağı deriz.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Üretilir?

Nar çekirdeklerinden, bitkisel yağ üretim yöntemleri kullanılarak üretilir. Üretim methodlarına göre sınıflandırmak gerekirse soğuk sıkım yağ üretimi , sıcak zincir yağ üretimi, ana endüstriyel üretim yöntemleridir. Çiftçizade Nar çekirdeği yağı üretiminde, soğuk sıkım (cold press) bitkisel yağ üretim yöntemini kullanmaktadır.

Hangi Nar Çekirdeği Yağını Tüketmeliyiz?

Ülkemizde tarımı yapılan punica granatum türü nar meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen nar çekirdeği yağı tüketilir. İlaç, kozmetik ve gıda takviyesi endüstrisinde punica granatum türünün yağı tüketilir. Çiftçizade punica granatum türünün yağının üretimini yapmakta ve önermektedir.

Nar Çekirdeği Yağının Özellikleri Nelerdir?

Punica granatum türünden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Nar çekirdeği yağı koyu sarı tonlarında, berraktır. Ayırt edici özellik olarak nar çekirdeği yağı diğer sabit bitkisel yağlardan daha YOĞUN kıvamlı bir yağdır.

Nar çekirdeğine özgü karakteristik kokusu vardır.

Kekremsi bir tadı vardır. Tadını içeriğindeki Omega 5 (Punicic Acid) den alır.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir ?

Çiftçizade parekende tüketim veya nihai tüketiciye uygun Nar çekirdeği yağı üretimi yapmamaktadır. Nar çekirdeği yağı birden çok sektörde tüketilmektedir. Çiftçizade Nar Çekirdeği Yağı %80-%85 oranlarında Omega 5 (Punisik asit – Punicic Acid) içerir. Bileşenlerindeki omega 5 in yüksek oluşundan ötürü Omega 5 in insan vucuduna faydaları ile nar çekirdeği yağının faydaları benzerlik gösterir.

Soğuk sıkım (Cold Press) Nar Çekirdeği Yağı ile Sıcak zincir Nar Çekirdeği yağı farkları nelerdir?

Soğuk sıkım Nar çekirdeği yağı üretim prosesi ile sıcak zincir Nar çekirdeği yağı üretim prosesi arasındaki fark; nar çekirdeklerinin yağ alınma işleminden hemen önce ısı veya ısıl işlem uygulanmasıdır. Sıcak zincir yağ üretim prosesinde çekirdekler preslere girmeden önce doğrudan veya buharla kavrulması işlemi yapılmaktadır. Kavurma işlemi pestisitlerin yağda kalıntı miktarına olumlu yönde etki etmesi avantajı yanı sıra yüksek ısıdan ötürü çeşitli bileşenlerinde kimyasal reaksiyon neticesinde kaybolarak oranlarının düşmesi dezavantajı vardır.

Nar Çekirdeği Yağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nar çekirdeği yağının görünümü diğer yağlardan YOĞUNLUK olarak farklıdır. Daha yoğun kıvamlı, daha kalın bir yağdır. Kış mevsimde veya soğuk ortamlarda daha katı formda olur. (Tamamen katı değildir yine akışkan sıvı formdadır fakat likidersi daha düşüktür.)

Nar çekirdeğine özgü kekremsi bir tadı ve kokusu vardır.

Nar çekirdeği yağı rengi diğer yağlar gibi açık sarı değildir. Turuncuya benzeyen koyu sarı renktedir.

Nar Çekirdeği Yağı Bileşenleri Nelerdir?

Türlere göre değişkenlik göstermesi koşulu ile punica granatum türünden elde edilen Nar çekirdeği yağının dikey bileşeni punsik asit (Punicic Acid) Omega-5 tir.

Nar Çekirdeği Yağının Saklama Koşulları Nelerdir? Nar Çekirdeği Yağı Bozulur mu?

Nar çekirdeği yağını hangi tür olursa olsun gıdaya uygun plastik veya gıdaya uygun metal varillerde veya paslanmaz krom tanklarda muhafaza edilir. Uzun süre kalitesini koruyarak muhafaza etmek için Azot gazı kullanılabilir. Azotlu dolum ve muhafaza imkanı yoksa satın alınan ambalajında 3 yıl, ambalaj ağzı açılması durumunda 2 yılda tüketilmesini tavsiye ederiz. Diğer bitkisel yağlar gibi Nar çekirdeği yağı da bozulmaz. Fakat sadece kalitesini belirleyen değerler değişkenlik gösterir.

En Kaliteli Nar Çekirdeği Yağını Nasıl Alırım? Nar Çekirdeği Yağı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız Nar çekirdeği Yağı , Çiftçizade tarafından üretilmiş olmalıdır. Çiftçizade Nar çekirdeği Yağı Dünya’nın en kalitelinar çekirdeği yağıdır. İddiamızın ispatı aşağıdaki analiz raporlarıdır. Analiz raporları da incelendiğinde göreceksiniz ki Hem organik olup hemde %86 oranında omega 5 içeren ve bu değerlere sahip nar çekirdeği yağı henüz yoktur.

Sağlıkla Tüketin.

Nar Çekirdeği Yağı Analizi Yağ Asit Kompozisyonu

Nar Çekirdeği Yağı Pestisit Analizi