Kuşburnu Yağı

Soru Cevaplarla Kuşburnu Çekirdeği Yağı

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Teknik Bilgileri

Botanik Adı: Rosa Canina

English Name: Rosehip Seed Oil – Rosehip Oil

Cas No: 84603-93-0

EINECS/ELINCS No‎: 283-652-0

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nedir?

Kuşburnu meyvesinin çekirdeklerinden, değişkenlik gösteren yöntemlerle elde edilen bitkisel yağa kuşburnu çekirdeği yağı deriz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Üretilir?

Kuşburnu çekirdeklerinden, bitkisel yağ üretim yöntemleri kullanılarak üretilir. Üretim methodlarına göre sınıflandırmak gerekirse soğuk sıkım yağ üretimi , sıcak zincir yağ üretimi, ana endüstriyel üretim yöntemleridir. Çiftçizade Kuşburnu çekirdeği yağı üretiminde, soğuk sıkım (cold press) bitkisel yağ üretim yöntemini kullanmaktadır.

Hangi Kuşburnu Çekirdeği Yağını Tüketmeliyiz?

Ülkemizde tarımı yapılan rosa canina türü kuşburnu meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen kuşburnu çekirdeği yağı tüketilir. İlaç, kozmetik ve gıda takviyesi endüstrisinde rosa canina türünün yağı tüketilir. Çiftçizade rosa canina türünün yağının üretimini yapmakta ve önermektedir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Özellikleri Nelerdir?

Rosa Canina türünden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Kuşburnu çekirdeği yağı sarı tonlarında, berraktır. Ayırt edici özellik olarak litre ve üzeri hacimlerdeki kuşburnu yağının görünümü hafif kırmızı rengi andırmalıdır.

Kuşburnu çekirdeğine özgü karakteristik kokusu vardır.

Kekremsi bir tadı vardır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir ?

Çiftçizade parekende tüketim veya nihai tüketiciye uygun Kuşburnu çekirdeği yağı üretimi yapmamaktadır. Kuşburnu çekirdeği yağı birden çok sektörde tüketilmektedir. Çiftçizade Kuşburnu Çekirdeği Yağı bünyesindeki linoleik ve linolenik asit değerleri toplam oranı %70 ve üzerindedir. Yüksek oranda C vitamini ve E vitamini içerir.

Soğuk sıkım (Cold Press) Kuşburnu Çekirdeği Yağı ile Sıcak zincir Kuşburnu Çekirdeği yağı farkları nelerdir?

Soğuk sıkım Kuşburnu çekirdeği yağı üretim prosesi ile sıcak zincir Kuşburnu çekirdeği yağı üretim prosesi arasındaki fark; kuşburnu çekirdeklerinin yağ alınma işleminden hemen önce ısı veya ısıl işlem uygulanmasıdır. Sıcak zincir yağ üretim prosesinde çekirdekler preslere girmeden önce doğrudan veya buharla kavrulması işlemi yapılmaktadır. Kavurma işlemi pestisitlerin yağda kalıntı miktarına olumlu yönde etki etmesi avantajı yanı sıra yüksek ısıdan ötürü çeşitli bileşenlerinde kimyasal reaksiyon neticesinde kaybolarak oranlarının düşmesi dezavantajı vardır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kuşburnu çekirdeği yağı likidesi düşük, litre vb gibi hacimli olması durumundaki görünümü kırmızımsı-turuncu renkde görünür. Berraktır.

Kuşburnuna özgü kekremsi bir tadı ve kokusu vardır.

Kuşburnu çekirdeği yağı rengi diğer yağlar gibi açık sarı değildir. Turuncuya benzeyen koyu sarı renktedir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Bileşenleri Nelerdir?

Türlere göre değişkenlik göstermesi koşulu ile rosa canina türünden elde edilen Kuşburnu çekirdeği yağının dikey bileşeni linolenik ve lineleik asit yanı sıra E ve C vitaminidir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Saklama Koşulları Nelerdir? Kuşburnu Çekirdeği Yağı Bozulur mu?

Kuşburnu çekirdeği yağını hangi tür olursa olsun gıdaya uygun plastik veya gıdaya uygun metal varillerde veya paslanmaz krom tanklarda muhafaza edilir. Uzun süre kalitesini koruyarak muhafaza etmek için Azot gazı kullanılabilir. Azotlu dolum ve muhafaza imkanı yoksa satın alınan ambalajında 3 yıl, ambalaj ağzı açılması durumunda 2 yılda tüketilmesini tavsiye ederiz. Diğer bitkisel yağlar gibi Kuşburnu çekirdeği yağı da bozulmaz. Fakat sadece kalitesini belirleyen değerler değişkenlik gösterir.

En Kaliteli Kuşburnu Çekirdeği Yağını Nasıl Alırım? Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız Kuşburnu çekirdeği Yağı , Çiftçizade tarafından üretilmiş olmalıdır. Çiftçizade Kuşburnu çekirdeği Yağı Dünya’nın en kaliteli kuşburnu çekirdeği yağıdır. İddiamızın ispatı aşağıdaki analiz raporlarıdır. Analiz raporları da incelendiğinde göreceksiniz ki Hem organik olup hemde %72 oranında linoleik ve linolenik asit içeren, yüksek E ve C vitamini içeren ve bu değerlere sahip kuşburnu çekirdeği yağı henüz yoktur.

Sağlıkla Tüketin.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Analizi Yağ Asit Kompozisyonu

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Pestisit Analizi