Çörekotu Yağı

Soru cevaplarla Çörekotu Yağı

Çörekotu Yağı Teknik Bilgileri

Botanik Adı: Nigella Sativa

English Name: Black Cumin Seed Oil – Nigella Sativa Oil

Cas No: 90064-32-7

EINECS/ELINCS No‎: ‎290-094-1

Çörekotu Yağı Nedir?

Çörekotu bitkisinin tohumlarından, değişkenlik gösteren yöntemlerle elde edilen bitkisel yağa çörekotu yağı deriz.

Çörekotu Yağı Nasıl Üretilir?

Çörekotu tohumlarından, bitkisel yağ üretim yöntemleri kullanılarak üretilir. Üretim methodlarına göre sınıflandırmak gerekirse soğuk sıkım yağ üretimi , sıcak zincir yağ üretimi, ana endüstriyel üretim yöntemleridir. Çiftçizade Çörekotu yağı üretiminde, soğuk sıkım (cold press) bitkisel yağ üretim yöntemini kullanmaktadır.

Hangi Çörekotu Yağını Tüketmeliyiz?

Ülkemizde tarınmı yapılan Nigella Sativa, Nigella Arvensis türleri ve ithalat yoluyla ülkemize gelen nigella damascena türü olmak üzere 3 türünde bitkisel yağ endüstrisinde kullanımı vardır. İlaç, kozmetik ve gıda takviyesi endüstrisinde nigella sativa türünün yağı tüketilirken; daha tatlı ve düşük kokusu olması sebebiyle nigella arvensis türünün yağı da talep edilmektedir. Çiftçizade nigella sative türünün yağının üretimini yapmakta ve önermektedir.

Çörekotu Yağının Özellikleri Nelerdir?

Nigella Sativa türünden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen çörekotu yağı koyu kahverengi tonlarında ve berraktır.

Yoğun çörekotunun karakteristik kokusu vardır.

Hafif yakıcı acılığı vardır.

Nigella Arvensis türünden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen çörekotu yağı sarı tonlarında ve berraktır. Baskın tadı ve kokusu yoktur.

Nigella Damascena türünün soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen çörekotu yağı yeşil tonlarında ve berraktır. Hafif tadı ve hafif çörekotu kokusu vardır.

Çörekotu Yağının Faydaları Nelerdir ?

Çiftçizade parekende tüketim veya nihai tüketiciye uygun çörekotu yağı üretimi yapmamaktadır. Çörekotu yağı birden çok sektörde tüketilmektedir.

Soğuk sıkım (Cold Press) Çörekotu Yağı ile Sıcak zincir çörekotu yağı farkları nelerdir?

Soğuk sıkım çörekotu yağı üretim prosesi ile sıcak zincir çörekotu yağı üretim prosesi arasındaki fark; çörekotu tohumlarına yağ alınma işleminden hemen önce ısı veya ısıl işlem uygulanmasıdır. Sıcak zincir yağ üretim prosesinde tohumlar preslere girmeden önce doğrudan veya buharla kavrulması işlemi yapılmaktadır. Kavurma işlemi pestisitlerin yağda kalıntı miktarına olumlu yönde etki etmesi avantajı yanı sıra yüksek ısıdan ötürü çeşitli bileşenlerinde kimyasal reaksiyon neticesinde kaybolarak oranlarının düşmesi dezavantajı vardır.

Çörekotu Yağı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nigella Sativa türü çörekotu çiçeği beyazdır. Kullanılan ürün görsellerinin seçimleri üreticinin veya satıcının ürüne olan hakimiyetinin temsilidir. Mavi çiçekli bir çörekotu görseli kullanıp, ürünün nigella sativa olduğunu beyanı çelişki içerir. Bu da kalite esasını olumsuz yönde etkileyen faktörlerden birini oluşturur.

Nigella Sativa türü çörekotu yağı tadı acı ve yakıcı iken genizde de yakıcılığını hissettiren etkiye sahiptir. Diğer türlerde bu acımsı , yakıtı tat yoktur.

Uzun süre dinlendirilmiş nigella sativa türünün yağı kahverengi,kırmızı tonlarında iken nigella arvensis türünün yağı sarı ve tonları , damascena türünün yağı yeşil ve tonlarında elde edilmektedir. Üretim yöntemlerinden sıcak zincir tercih edildiğinde bu renkler değişim gösterebilmektedir.

Çörekotu Yağı Bileşenleri Nelerdir?

Türlere göre değişkenlik göstermesi koşulu ile nigella sativa türünden elde edilen çörekotu yağının dikey bileşeni timokinon’dur.

Çörekotu Yağının Saklama Koşulları Nelerdir? Çörekotu Yağı Bozulur mu?

Çörekotu yağını hangi tür olursa olsun gıdaya uygun plastik veya gıdaya uygun metal varillerde veya paslanmaz krom tanklarda muhafaza edilir. Uzun süre kalitesini koruyarak muhafaza etmek için Azot gazı kullanılabilir. Azotlu dolum ve muhafaza imkanı yoksa satın alınan ambalajında 3 yıl, ambalaj ağzı açılması durumunda 2 yılda tüketilmesini tavsiye ederiz. Diğer bitkisel yağlar gibi Çörekotu yağı da bozulmaz. Fakat sadece kalitesini belirleyen değerler değişkenlik gösterir.

En Kaliteli Çörekotu Yağını Nasıl Alırım? Çörekotu Yağı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız Çörekotu Yağı , Çiftçizade tarafından üretilmiş olmalıdır. Çiftçizade Çörekotu Yağı Dünya’nın en kaliteli 3 Çörekotu yağından bir tanesidir.

Sağlıkla Tüketin.

Çörekotu Tohumu Pestisit (Kalıntı) ve Ağır Metal Analizi

Çörekotu Yağı Analizi Yağ Asit Kompozisyonu

Çörekotu Yağı Pestisit Analizi