Biberiye Yetiştiriciliği

Tıbbi Biberiye, Biberiye yağı üretiminde kullanılan bitkidir. Ülkemizde biberiye bitkisinin yetiştiriciliğini ve kültürünü yapmak isteyen çiftçilerimiz bizimle irtibata geçerek biberiye üretimi hakkında bilgi ve destek alabilirler.

Tıbbi Biberiye Yetiştiriciliği ve Biberiye Tarımı nasıl yapılır?

Tıbbi Biberiye uçucu bitkisel yağı üretiminde kullanılmak üzere çiftçilerimize tıbbi biberiye yetiştirmesi ve biberiye tarımı yapması hususunda destek oluyoruz.

BİBERİYE TARIMI iklim ve TOPRAK YAPISI

Biberiye ülkemizde aşırı soğuk bölgeler hariç hemen hemen her bölgede tarımı yapılmaya müsait bitkidir. Yoğun olarak akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde daha verimli ve daha az masraflı olarak yetişmektedir.

Biberiye de diğer birçok tıbbi aromatik bitki gibi çok yıllık bitkidir. Toptak iklim seçiciliği ve ekim şekli itibariyle lavanta tarımıyla benzerlik gösterir.

Ülkemizde Akdeniz, Ege , Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Güney doğu Anadolu ve Doğu Anadolunun bazı kısımlarında olmak üzere tüm bölgelerde yetiştirilebilir.

BİBERİYE EKİM DİKİM NASIL YAPILIR?

Biberiye tohum ve fide den olmak üzere iki şekilde de ekimi yapılabilir. Fakat tohumları çok küçük ve çimlenme oranı düşük olduğu için fide ile dikimi öneriyoruz.

Ekim zamanı ekim-kasım ayları ve mart-nisan aylarında fideleme olarak yapılır.

Toprak nadas veya belleme ile tava getirilir.

Karık usulu sıralama yapılır.

Sıra üstüne üreticinin tercihine bağlı olarak sıra arası 1 metre ile 1.5 metre olacak şekilde, sıra üstü 50 cm ile 1 metre olarak şekilde ekilir.

BİBERİYE BAKIMI GÜBRELEME-SULAMA-HASAT

Tıbbi biberiye çok yıllık bir bitki olduğu için hasata gelme süresi ortalama 3 yıldır. Tam verim 3. yılında alınabilir.

Gübre olarak taban mümkün olur ise eser miktarda taban gübresi ve serpeleme yöntemiyle çeşitli yaprak gübresi kullanılabilir. Gübreleme gelişiminde ve odunsu gövdenin hızlı büyümesinde etkili olmaktadır.

Aşırı su isteği olan bir tıbbi bitki değidir. Ekim esnası yanı sıra yılda mümkün ise 2 kere en az sulanması verim artışına olanak sağlar.

Hasat dönemi haziran-temmuz-ağustos olmak üzere ekildiği bölgeye göre değişiklik gösterir.

Çiçeklenme sonrası, diken yapraklarının renk değiştirmesi ve kuruma eğilimi göstermesi anında hasat edilir.

Ekim sıklığına göre değşiklik gösterse de dekarda ortalama 150 kg ile 300 kilograma kadar mahsül vermektedir.

Baharat olarak tüketilmek üzere yeşil haldeykende hasat edilebilir.

Bereketli olsun.

Sizde Bu Sayfayı SOSYAL MEDYA profilinizde paylaşarak Türkiye’de Tıbbi Bitki Tarımının Gelişmesine Yardımcı olabilirsiniz.