Çiftçizade Bitkisel Yağlar

Çörek Otu Yağı

çörek otu yağı

ÇÖREK OTU YAĞI

Ürün Adı: Çörekotu Yağı
İngilizce Adı: Black Cumin Seeds Oil
INCI (Botanik) Adı:  Nigella Sativa
CAS No: 8014-13-9

Elde Ediliş Metodları:

1-Çörekotu tohumlarının ısıya maruz bırakılmadan (Soğuk Press) yönetmiyle elde edilebilir.
2-Çörekotu tohumlarının kavrulduktan sonra (Sıcak Zincir) sıkılmasıyla elde edilebilir.
3-Öğütülmüş çörekotu tohumlarının Süperkritik CO2 Ekstraksiyonu ile elde edilebilir. Bu metodla Çörekotu Uçucu yağı elde edilir.

Çiftçizade Çörekotu Yağı üretiminde 1  ve 3 numaralı metod kullanılmaktadır.

UÇUCU ÇÖREK OTU YAĞI TÜRKİYE’DE SADECE ÇİFTÇİZADE TARAFINDAN ÜRETİLMEKTEDİR.

Aşağıda yer verilen bilgiler Çiftçizade Kimya Mühendislerinin somut kaynaklardan derlediği araştırmalardan ve labaratuvarımızda yapılan incelemelerden oluşmakta  olup , araştırmalarda kullanılan kaynakçalar listelenmiştir. Bu ayrıntılara sadece bilgi mahiyetinde web sitemizde yer verilmektedir.

 


Çörek Otu Yağı Hakkında Bilgiler

ÇÖREK OTU – Taksonomi

-Familya Ranunculaceae
-Cins Nigella
-Tür Nigella sativa L.

ÇÖREK OTU YAĞI– Kimyasal Bileşimi

Şener et al. (1985) tarafından yapılan araştırmada çörekotu sabit yağında %0.26 laurik, %1.06 miristik, %20.4 palmitik, %1.56 stearik, %4.75 oleik, %64.6 linoleik ve %7.18 araşidik asit bulunmuştur.

Nergiz and Ötleş (1993) ise çörek otu tohumlarında %32 yağ bulunduğunu ve yağ asiti bileşiminin %1.2 miristik, %11.4 palmitik, %2.9 stearik, %21.9 oleik, %60.8 linoleik az miktarda araşidik ve %1.7 eikosadienoik asitlerinden oluştuğunu bildirmişlerdir.

Çörek otu yağı, çoklu doymamış yağ asitlerince özellikle de linoleik asitçe (ω-6) zengin olup Atta (2003) tarafından yapılan bir çalışmada, linoleik asit miktarının diğer yağ asitlerine göre en fazla olduğu belirtilmiştir.

Çörekotu sabit yağdan başka uçucu yağda içermektedir. Uçucu yağ miktarı % 0.01-0.1 arasında değişmekte ve bileşimi çoğunlukla p-simen (%31.7), timokinon (%24.5), α-pinen (%9.3)’den oluşmaktadır.(Akgül 1993).

Türker (1996) çeşitli yörelerden temin ettiği çörekotu tohumlarında uçucu yağ miktarının %0.09-0.36 arasında değiştiğini, bileşiminin ise α-pinen (%0.10-21.06), β-pinen (%2.00-19.00), limonen (%13.70-67.58), β-fellandren (%0.03-24.30), 1.8-sineol (%0.03-1.83), ᵧ-terpinen (%0.11-2.46), p-simen (%1.77-28.46), terpinolen (%0.02-5.29) den oluştuğunu belirlemiştir.

Steroller açısından bakıldığında çörek otunda başlıca sterol β-sitosterol (%69.4) dür. Bunu sırası ile stigmastero (%18.6), kampesterol (%11.9) izlemektedir. (Nergiz and Ötleş 1993).

Atta (2003) soğuk pres ve çözücü ekstraksiyon yöntemleriyle elde ettiği çörekotu yağlarında en çok en çok β-sitosterol (636-90 mg/100 g yağ) olduğunu bildirmişlerdir.

Atta and Imaizumi (1998), çörek otunun (Nigella sativa L.) hem su hem de etanol ekstraktlarının mısır özü yağında antioksidan aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Etanollü ekstrakt sulu ekstrakta göre daha güçlü antioksidan aktivite göstermiştir.

Çörek otu antioksidan aktiviteye sahip baharatlardan biri olup, iltihabi rahatsızlıklarda tedavi edici olarak kullanılmakta ve bu etkinin uçucu yağın radikal tutucu etkisinden kaynaklandığı belirtilmektedir (Abdel-Wahhab and Aly 2005).

çörek otu yağı bitkisel yağlar

Çörek Otu Yağı Nedir?

çörek otu yağı

Çörek otu yağı çörek otu bitkisinin tohumlarından farklı yöntemlerle yağının alınması ile gerçekleşir. Çörek otu ülkemizde yetişen ve günlük yaşantımızda rahatlıkla tüketebileceğimiz  insan sağlığına oldukça fazla  yararlı olan bir bitki türüdür. Ülkemizin hemen hemen  her bölgesinde yetişmektedir. Ortalama 40 santim boylarında olan bir bitki türüdür. Çörek otu bitkisinin çiçeklenmesi sonrasında bu çiçeklerin kapsüle dönüşerek tohumların oluşması gibi süreçleri vardır. Çörek otu dallarında var olan kapsülün içerisinde bulunan siyah renkteki tohumlara çörek otu adı verilmektedir. Dünya Genelinde yapılan bir çok araştırmalara  göre çörek otu bir çok rahatsızlığa faydalı olduğu için gündelik yaşantımızda mutlaka kullanılması gereken bir bitkidir. Çörek otu hasat sonrası toplanan tohumları öncelikle eleme yöntemi ile içerisinde bulunan zararlı bitkilerden ve tohumlardan arındırılması gerekmektedir. Çörek otu yağı elde etmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır bunlardan bazıları : (1) Yöntem soğuk pres yöntemi çörek otu tohumlarının her hangi bir ısıya maruz bırakılmadan soğuk pres makinalarında tohumların yoğun olarak preslenmesi sonuçu elde edilebilir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan çörek otu yağı soğuk pres yöntemiyle elde edilen çörek otu yağıdır. Çörek otu tohumlarının ısıya maruz bırakılmadığı için sağlık açısından yararlı olabilecek etken maddeleri her hangi bir kayba uğramaz. (2 ) Yöntem sıcak zincir yöntemi çörek otu tohumlarının belirli ısılarda kavrularak sıcak zincir yöntemiyle çörek otu yağı elde edilebilir. Fakat bu yöntem sağlık açısından düşünülürse tohumlar ısıya maruz bırakıldıklarından dolayı içersinde sağlık için yararlı olan etken maddelerin % 60 ila 70 i kaybı söz konusu olabilir. Bu yöntem aynı zamanda çörek otu yağının saklama ömrünü uzatmaktadır. (3) Yöntem Süper kritik yöntemi çörek otu tohumları öğütülerek süper kritik makinasında çok yüksek basınçlarla preslenerek tohumlardan yağı alına bilir. Bu yöntem de sağlık açısından faydalı bir yöntemdir. Çörek otu tuhumlarının her hangi bir ısıya maruz bırakılmağından dolayı içersinde bulunan sağlık için faydalı olabilecek etken maddelerin kaybı olmaz. Çifçizade Bitkisel Yağlar Üreten Firmamız 1 ve 3 Numaralı yöntemleri kullanmaktadır. Firmamız bünyesinde üretilen bitkisel yağlar içerisinde her hangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır tamamen doğal ve saftır.


Çörek Otu yağı  Faydaları

çörek otu yağı faydaları

Çörek otu yağı biz insanlar için tam bir şifa kaynağıdır. Binlerce derde deva olan tabiyatın  insanoğluna sunduğu en güzel nimetlerden biridir çörek otu. İnsan sağlığına o kadar çok faydaları var ki saymakla bitmeyeceği gibi, hakkında Hadis bile bulunmaktadır. Çörek otu kolay temin edilen bir bitkidir. Çörek otunun ana vatanı Anadolu’dur. Ortadoğu ve diğer bölgelere Anadolu’dan yayılmıştır. Çörek otunun yağı hem yemeklere katılarak tüketilmekte, hem de vücudun bazı bölgelerine masaj yapılarak faydalanılmaktadır.

 • Virüs, mikrop ve mantarlara karşı öldürücü özelliğe sahiptir.
 • İfraz boşaltıcı ve solunum borusunu genişleticidir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Kansere karşı vücudu koruyucu özelliği vardır.
 • Vücuttaki yorgunluk hissini yok edip, zindelik verir.
 • Tansiyon ve kolesterolün normale dönüşmesinde yardımcı olur.
 • Damar sertliği ve damar tıkanıklığı hastalıklarını önler.
 • Cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır.
 • İdrar söktürücü özelliği sayesinde safraya iyi gelmektedir.
 • Hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır.
 • Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Vücuttaki zehirleri süzerek vücuttan atar.
 • Alerjiyi önler.
 • Menopoz döneminde kadınların kullanmasında faydalıdır.
 • Hemoroide iyi gelmektedir.
 • Kilo vermede
 • Akne ve egzama tedavisinde
 • Saçın beyazlamasını ve dökülmesini önlemede
 • Bronşitli astım, alerjik astım, bahar nezlesi tedavisinde
 • Adet sancılarının dinmesinde ve düzensizliğinin giderilmesinde
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde
 • Kalp sağlığının korunmasında
 • Eklem iltihabı önlemede
 • Karaciğerin korunmasında
 • Kandaki şeker miktarının düzenlenmesinde
 • Mide zarının korunmasında
 • Nefes darlığının tedavisinde kullanılabilecek yardımcı bir üründür

Ayrıca astımı şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde vucudun bağışıklık sistemini güçlendirerek dirençli tutulmasını sağlar.
Dikkat edilmesi gereken bir konuda piyasada bulunan çörek otu yağı adı altında satılan bir çok ürün ayçiçeği yağı zeytin yağı gibi farklı türde yağlarla karıştırılmaktadır. Bu tür karışımlara maruz kalan çörek otu yağının sağlık açısından hiç bir yararı bulunmamaktadır.


Çörek Otu Yağı ile Zayıflama

çörek otu yağı zayıflama

Öncelikle çörek otunun anti obezite ve müshil etkisinin bilimsel dokümanlarda kanıtlanmıştır. Bu yöntemi uygulama süreçlerinde kilo veren kullanıcıların bir çoğu zayıflama konusunda epey bir yol katettikleri bilinmelidir.

Bilimsel dokümanlarda ise özet olarak şu bilgiler yer almaktadır:

1- Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 0,7 gr. (yaklaşık 200 adet tohum) yeni öğütülmüş veya çiğnenerek 1 bardak su ile birlikte yutulacak.

2- Veya kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 5 damla çörekotu yağı 1 bardak su ile yutulacak.

Çörek otunun zayıflatma etkisini şu şekilde gösterdiği düşünülmektedir.

1- İştahı kapatarak,
2- Karaciğeri temizleyerek sindirimi hızlandırarak.
3- Lubricant (yağlayıcı) özelliği ile bağırsakları kaygan hale getirerek, yani müshil etkisi göstererek, besinlerin daha hızlı geçmesini sağlayarak.

Çörek otu kullanımı ile zayıflama düzenli kullanımlarda Kişilere göre ortalama bir ayda 4 kilo gibi bir zayıflama gürülmüştür. Çörek otunu her yemekten yarım saat önce çiğneyerek tüketebilirsiniz Eğer bu kullanım şekli rahatsız ediyorsa, saf çörek otu yağı kullanabilirsiniz kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce yarım çay kaşığı kadar yağını biraz suyla yutarak kullanabilirsiniz. Çiğnenmeden yutulan çörek otunun midede açılması, şişmesi ve tok tutması mümkün olmayabilir. Çörek otunun anti obezite ve müshil etkileri gösterdiğine dair bilimsel çalışmalar ve laboratuvar verileri mevcuttur.


Çörek Otu Yağı Saç Bakımı

çörek otu yağı saç bakımı

Akut ateşli hastalıklar sonrası, tiroit hastalığında, ikinci devre frengide veya veremde saç kaybı ve kellik olabilir, ancak hastalık geçtikten sonra genellikle saçlar yeniden çıkar. İleri yaşlarda görülen kellik ise kalıtımla ve hormon dengesiyle ilişkili olup, hadımlar da kellik görülmez. Alopecia areata denen durumda, başta kel alanlar belirip, bunların birleşmesiyle bütün baş kel kalır. Kafaya limon sürülür ve biraz masaj yapılır. 15 dakika bekledikten sonra yıkanıp kurutulur. Saç köklerine çörek otu yağı sürülür. Bu tedaviye bir hafta devam edilmesi halinde saç dökülmesi duracaktır. Çörek otu yağının saçlara sürülmesi saçların büyüme hızını artırır. 20 gram çörek otunu öğütüp, 20 gram susam yağı ve 10 defne yağı ile karıştırın. Saçınıza sürüp, bir havluyla sararak iki saat bekletilmedir.


Çörek Otu Yağı Kullanım Günlük Doz

Bir günde ortalama olarak üç defa, 5 damla veya bir çay kaşığı çörek otu yağı bir miktar su ile kullanılabilir.
2 ile 5 yaş arası yetişkinlerin üçte biri oranında.
5 ile 12 yaş arası yetişkinlerin yarısı oranında.
12 yaşından büyükler yetişkin (tam)oranında kullanabilirler.

Çörek Otu Yağı Uyarılar

Çörek otunu yağını hamilelik durumlarında kullanmayınız!
Çörek otu yağı hamile kalma ihtimalini oldukça yükseltir. Hamilelikten önce 6 – 8 ay süreyle çörek otu kullanılır. Çörek otu yağı rahim kaslarının kasılmasını uyardığı için düşük yapmamak için hamile kalındığı öğrenildiğinde çörek otu kullanımına ara verilir, doğuma 1-2 gün kala tekrar başlanır, emzirme süresi boyunca kullanılır ve emzirme süresi mümkün olduğunca uzatılmalıdır. Böylece anne ve çocuk sağlığı korunmuş olur.

Hamilelik ve emzirme döneminde ilaç kullanımı modern tıpta bir kural olarak istenmez. Çünkü çocuk gelişimi çok özel bir durumdur, her müdahale az veya çok zarar verir. Bu zarardan korunmak için hamileliğe hazırlık çok özel bir zorunluluktur, bu şekilde hamilelik ve emzirme dönemi çok daha rahat geçer.
Ayrıca çörek otunun doğum kontrol haplarının etkisini azaltabileceği ihtimaliyle bu haplar ile birlikte kullanımını da önerilmemektedir Çünkü doğum kontrol hapı ile kontrollü bir şekilde engellenen hormon salgılamasını çörek otu tekrardan düzenleyebilir.

Çörek Otu  Yağı bir ilaç değildir.
Çörek otu şimdiye değin bilimin tanık olduğu en mükemmel, yüzlerce bileşimiyle yüzlerce hastalıkla mücadele edebilen en sıra dışı bitkidir.

Çörek otu belli bir hastalık için tedavi edici değildir. Vücudu bir bütün olarak tedavi ederek olması gereken sağlıklı durumuna yaklaştıracağı için etkisini ilaç gibi hemen göstermez. Vücudunuzdaki yüzlerce düzenin üstüne üstlük birbirini etkileyebilen bu yüzlerce düzenin hemencecik düzene girmesi de mümkün olmamaktadır. Bu zaman almaktadır, bunun içinde düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. En az 1-2 ay olmak üzere, belli bir müddet (ort. 6ay) devam edilmesi gerekir.

Rahatsızlığınızı öncelikle bir doktor ile paylaşın ve tavsiyelerini kesinlikle yerine getirin. Çörek otu kullandığınızı veya kullanacağınızı belirtin. Çörek otu kullanırken belirli aralıklarla tahlil yaptırın ve bu tahlilleri bir sağlık uzmanından yorumlamasını isteyin.

Çörek otunun aşırı kullanımı bağırsaktaki zararlı bakterilerle birlikte faydalı bakterilerin de yok olmasına yol açar. Bunun neticesinde ise ishale sebebiyet verebilir. Önceden bu şekilde biliniyordu. Ancak yapılan bu deney çörek otunun zararlı bakterileri önemli ölçüde azaltırken, vücuda faydalı bakteri popülasyonunda da bir değişikliğe neden olmadığı sonucuna varılmış. Yinede başka bir nedenden dolayı ishal başladığında beslenmeye yoğurt, kefir ve peynir gibi fermente olmuş süt ürünleri, probiyotik gıdalar veya tabletler eklenmesi önerilir.

Çörek otunun, tansiyon düşürücü veya idrar söktürücü ilaçlar ile birlikte kullanılması, çörek otunun mevcut tansiyon düşürücü ve idrar söktürücü etkisini güçlendirir. Antibiyotik ilaçlar (streptomycin and gentamicin) ile birlikte kullanılması ise anti bakteriyel etkiyi arttırdığı bildirilmiştir.

Çörek otunun kemoterapi ilaçları ve radyoterapi tedavisi ile birlikte kullanılması, çörek otunun anti oksidan etkisi nedeniyle bu tedavi yöntemlerinin etkisini azaltabilir. Çok güçlü antioksidan etki gösteren kara üzüm ve kahve vb.de aynı şekilde tedavi sırasında kullanılan ilaçların vücutta etkisiz hale gelmesine ve vücuttan daha çabuk atılarak tedavi etkisinin azalmasına neden olabilirler. Bu tür önemli ilaç kullananların tedaviden sonra bitkisel tedaviye başlamaları veya doktorlarına danışarak kullanmaları önemle tavsiye edilir.

Prof. Dr. Adnan Saraç’ın tavsiyesi şöyledir:
“Günlük 1 kaşıktan fazla kullanıldığı zaman, insana fayda değil zarar verir. Ağrı Kesici ve Antibiyotik alanlar kullanmasın.”

Çörek otu kullanırken herhangi tedavi görülüyorsa tedavi etkilenmez, çörek otu kullanımına devam edilir. Sadece kanser tedavisinde bazı hallerde (ışın tedavisi) çörek otu kullanımına ara verilmesi istenebilir.

Çörek otu omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini yeterli miktar ve oranda ihtiva ettiğinden günlük 2 gramdan fazla çörek otu kullanımına (5-10 gram kullanıldığında) takviye olarak “günlük ve düzenli olarak” belirtilen bu yağ asitleri alınmamalıdır.

Çörek otu kan şekerini düşürdüğü için kan şekeri düşük olanlar gerekli tedbiri almalıdır.

Aç alınırsa sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda mide tahrişi, bulantı, ekşime ve yanma yapabilir. Yemekten sonra alınması önerilir. Çok önemli olmamakla beraber bu şikayetler için doktor kontrolünde anti asit ilaçlar alınabilir.

Çörek otunun uzun süre yüksek dozda kullanımı böbrek ve karaciğerde yorgunluk başta olmak üzere vücudunuza zarar verebilir.

Çörek otu yağı içilecekse açık parlak sarı renkli, kolay akıcı, dibinde tortu olmayan, tadı ve kokusu hoş olan ürünler tercih edilmelidir. Bu özelliklere uymayan çörek otu yağı içilmez, sadece haricen kullanılabilir. Ayrıca çörek otu tohumu satın alırken tohumların mümkün mertebe olabildiğince büyük olmasına, simsiyah ve temiz olmasına özen gösterin. Küçük ve elek altı tohumlarını tercih etmeyin.

Özellikle yağı haricen cilde uygulandığında bazı hassas ciltlerde alerjiye neden olabilmektedir. Bunun nedeni kullanılan çörek otu yağının niteliğini yitirmesi, çörek otu yağına karıştırılabilecek muhtemel diğer yağlara gösterilen alerjik tepkidir. Veya deriye uygulanan çörek otu yağının, vücut ısının yüksek olmasından veya emilim sürecinin uzamasından dolayı (ateşli rahatsızlıklar gibi durumlarda) çörek otu yağının cilt üzerinde bozulmasından olabilmektedir. Yağı haricen kullanılacaksa öncelikle vücudun görünmeyen bir bölümünde bir müddet denenmesi tavsiye edilir.

Çörek otunun böbreklerde ve safra kesesinde taş düşürücü etkisi mevcuttur. Vücudunuzda olabilecek sessiz taş olarak da nitelendirilen ve şimdiye değin fark etmediğiniz bu taşlar, düzenli olarak çörek otu kullanımına müteakiben hareketlenebilir, parçalanabilir, eriyebilir veya düşmeye başlayabilir. Bu nedenlerden dolayı bazen hafif bazen de çok çok şiddetli ağrılara neden olabilir. Böyle bir durumda hemen bir sağlık kuruluşuna gidin ve çörek otu kullandığınızı da bildirin.

Çörek otunu çörek otu yapan bileşiminin de bulunan maddelerdir. Bu maddeleri yeteri kadar ve düzenli almadıkça en önemlisi iyice öğütüp veya çiğneyip sindirebileceğiniz bir hale getirmedikçe ve “sindiremedikçe” çörek otundan beklenilen fayda tam olarak görülemeyebilir veya hiç görülmeyebilir. Daha kolay sindirmek, diğer gıdalarla etkileşime girmesini önlemek dolayısıyla daha çok fayda görebilmek için yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden 1,5 – 2 saat sonra kullanmak daha iyidir. Ayrıca sindirim sisteminizde sorun nedeniyle fayda göremezseniz çörek otunu 3 – 5 dakika süresince çiğneyerek tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede bağırsak rahatsızlığı nedeniyle bağırsak florasından emilemeyecek olan çörek otunun faydalı bileşikleri ilk olarak ağız florasından direk kana karışacak ve ayrıca bu arada nefes alıp verdiğiniz içinde bir kısım uçucu bileşiklerde akciğer florasından emilebilecektir.

Tüm gıdalarda olduğu gibi çörek otuda ısıdan etkilenmektedir. Kavrulmuş çörek otunun faydası hemen hemen yarıya düşmektedir. Kavrulmuş çörek otunun tadı çok rahatsız etmez ve yemesi zevklidir aynı pide üzerinde olduğu gibidir ve kıtır kıtırdır. Kavrulmamış çörek otu acıdır, kavrulmuşuna nazaran yumuşaktır. Hatta hiç kavrulmamışsa ıslak bir pamuğa ekildiğinde 7-10 günde filiz vermeye başlar. Bu yüzden maksimum faydayı görmek için tohumunu güvenilir yerden temin etmeyi deneyiniz. Kavrulup kavrulmadığını lütfen sorgulayınız hatta bir kaç farklı marka veya farklı aktardan az miktar alıp karşılaştırınız.

Yabancı kaynaklarda “die off symptoms” şeklinde geçen ve vücudunuzdaki virüs, bakteri, mantar, parazit, solucan gibi bir takım zararlı mikroorganizmaların çeşitli ilaç ve bitkisel terkiplerle ölümü neticesinde bu mikroorganizmalardan arta kalan ve önceden bu mikropların içlerinde barındırdıkları zehirli toksin maddelerin artık vücutta serbest kalmasıyla ortaya çıkan çeşitli yan etkilerden bahsedilmektedir. Bu etkiler mevcut hastalığın etkilerini güçlendirir veya daha başka yeni ortaya çıkacak fizyolojik ve psikolojik yan etkiler oluşturabilir. Bu etkiler bu toksin maddelerin vücuttan tamamen atılmasına kadar sürebilir. Bu tür yan etkileri ilk etapta çörek otunu düzenli olarak kullanmaya başladığınızda da görmeniz mümkün olabilir. Bu geçici bir durumdur ve bir bakıma çörek otunun işe yaramaya başladığının da  bir göstergesidir. Ancak yan etkiler güçlü olursa çörek otunu azaltarak devam edin. Bu yan etkiler kişiden kişiye değişebileceği gibi genellikle kendisini bedensel ve zihinsel yorgunluk, uykusuzluk veya aşırı uyku şeklinde gösterebileceği gibi mevcut hastalığınızın şiddetini ilk etapta geçici olarak da artırabilir ve bu birkaç gün hatta duruma göre birkaç hafta sürebilir. Çörek otu normal tıbbi ilaçlardan farklı olarak hem antioksidan olduğu hemde vücut salgılarını artırdığı için hızlı bir şekilde bu toksinlerden de kurtulmanızı sağlar. Böyle bir durumda su tüketimini artırıp biraz ter atmanız da toksinlerden hızlı bir şekilde kurtulmanıza faydalı olacaktır.